Ciąża – pierwsze objawy ciąży oraz niepokojące dolegliwości

Ciąża to piękny czas w życiu każdej kobiety. Jej objawy są dość powszechne, więc przyszłe mamy nie zawsze domyślają się, że są w ciąży. Warto znać dolegliwości, które zwiastują ten wyjątkowy stan. W tym artykule dowiesz się, jakie są objawy ciąży oraz jak można je załagodzić.

Ciąża – co dzieje się w organizmie w czasie ciąży?

Ciąża to stan, w którym znajduje się kobieta w wyniku połączenia się żeńskiej komórki rozrodczej z męską oraz prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Trwa dziewięć miesięcy i dzieli się na trzy etapy: trymestr I, III i III. Wraz ze wzrostem dziecka w brzuchu matki, może pojawiać się coraz więcej objawów i dolegliwości. Jeżeli kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, najczęściej wykonuje test ciążowy. Kiedy okazuje się być pozytywny, udaje się na potwierdzającą wizytę u ginekologa. Czasami zdarza się, że kobieta w ciągu pierwszych tygodni nie ma pojęcia o tym, że spodziewa się dziecka. Natomiast gdy narastające objawy dają o sobie znać, nabiera ona pierwszych podejrzeń i udaje się do lekarza, aby dowiedzieć się o powodach złego samopoczucia.

Ciąża – jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży zazwyczaj nie są zbyt dokuczliwe i niektóre Panie nie zwrócą na nie uwagi. Mogą przypominać zatrucie pokarmowe, grypę lub przeziębienie. Intensywność występowania objawów często też zależy od indywidualnej kobiety oraz funkcjonowania jej organizmu. Oczywistym pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki. Kolejnymi dolegliwościami są: nudności i wymioty, zawroty głowy, omdlenia, zmiana apetytu, ból brzucha i piersi, senność, wrażliwość na zapachy, częstomocz oraz zmęczenie. Pierwsze objawy objawiają się u świeżo upieczonej matki w pierwszym tygodniu ciąży, jednak są one na tyle subtelne, że prawie niezauważalne. Od drugiego tygodnia ciąży symptomy również nie są mocno odczuwalne. Większość kobiet odczuwa wyraźne objawy ciąży w 4 tygodniu po zapłodnieniu. Można wtedy zaobserwować np. krwawienie implantacyjne.

Ciąża – objawy ciąży w kolejnych tygodniach

Podstawowe dolegliwości, które odczuwa matka w pierwszych tygodniach ciąży z biegiem czasu nasilają się i dochodzą do nich nowe. Najczęściej wraz z nadejściem II trymestru, kobieta zaczyna mieć problemy z zaparciami, zgagą, bólami kręgosłupa, z obrzękami i skurczami nóg oraz łydek. Spowodowane to jest obciążeniem organizmu, który musi utrzymywać ciąże.

Rosnące w brzuchu dziecko powoduje, że kobieta musi codziennie nosić dodatkowe kilogramy a rosnąca macica uciska na naczynia krwionośne. Miednica rozszerza się, przygotowując do porodu. Zmianie ulegają także hormony, które powodują dodatkowe dolegliwości. Kobieta z czasem może stać się drażliwa, płaczliwa a także nerwowa. Są to objawy całkowicie normalne, które nie powinny niepokoić przyszłej mamy.

Jakie dolegliwości są niepokojące?

Istnieje wiele dolegliwości, które w przebiegu ciąży powinny być szczególnie kontrolowane. Jest to przede wszystkim obrzęk ciała, krwawienie z dróg rodnych, przyrost masy ciała oraz częste bóle i zawroty głowy.

W przebiegu ciąży niepokojące dolegliwości to:

  • obrzęk całego ciała – może świadczyć o gestozie. Schorzenie to wymaga leczenia i należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
  • krwawienie z dróg rodnych – powiązane z bólem brzucha może nie być groźne, ale może być również objawem przedwczesnego porodu.
  • szybki przyrost masy ciała – może zwiastować cukrzycę ciążową oraz zwiększać ryzyko komplikacji w czasie porodu.
  • częste bóle i zawroty głowy – jeżeli towarzyszy im nadciśnienie, mroczki przed oczami a szczególnie utrata przytomności, należy interweniować.

https://planetadziecka.pl/pierwsze-objawy-ciazy-czyli-jak-poznac-ze-to-juz/


Porady

Powiązane artykuły